Chlorofyl: Zelená farba prírody, prečo je taká dôležitá?

Čo je to chlorofyl?
Chlorofyl je prírodný zelený pigment, vďaka ktorému majú rastliny, sinice a niektoré riasy charakteristickú zelenú farbu. Hrá kľúčovú úlohu pri procese fotosyntézy, čo je dej, pri ktorom chlorofyl v rastlinách a ďalších fotosyntetizujúcich organizmoch absorbuje slnečné svetlo a túto energiu používa na premenu oxidu uhličitého (CO2) a vody (H2O) na glukózu a kyslík (O2).
Chlorofyl potrebuje a využíva na fotosyntézu modrú a červenú časť svetelného spektra, ktoré pohlcuje, a naopak zelené svetlo odráža, čo je dôvod, prečo sa nám chlorofyl javí ako zelený.
Pre proces fotosyntézy je najvhodnejšie slnečné svetlo a menej vhodné je umelé svetlo. Teda pokiaľ chceme pestovať rastliny pri umelom svetle, malo by sa použiť špeciálne pestovateľské svetlo preto, aby rastlina dostala presne tú časť farebného svetla so zodpovedajúcou vlnovou dĺžkou, ktorú potrebuje.

Chlorofyl a hemoglobín
Hemoglobín je červené krvné farbivo obsiahnuté v červených krvinkách, má schopnosť viazať krvné plyny, najmä kyslík a oxid uhličitý.
Je zaujímavé spomenúť, že molekula chlorofylu a molekula hemoglobínu sú si veľmi podobné, líšia sa iba centrálnym iónom. V molekule chlorofylu je centrálne viazaný dvojmocný ión horčíka, zatiaľ molekula hemoglobínu sa skladá zo štyroch štrukturálnych jednotiek - hemov - viazaných na bielkovinu globín, kedy každá jednotka hemu obsahuje dvojmocný ión železa.
Vďaka tejto podobnosti môžeme previesť pozitívne účinky chlorofylu aj na ľudské telo.
Užívanie chlorofylu prispieva k tvorbe hemoglobínu, pomáha pri chudokrvnosti, zlepšuje okysličenie tkanív, čím môže prispieť k zvýšeniu energie, prispieva k detoxikácii tela, pôsobí protizápalovo, pomáha zlepšovať trávenie a metabolizmus.
Chlorofyl sa tiež využíva zvonka napríklad vo forme spreja alebo gélu, pretože má priaznivý účinok pri hojení rán a obnove poškodených tkanív.

MyBears® Zelený Mix 450 mg BIO
Náš doplnok stravy, Zelený Mix 450 mg BIO, bohatý na chlorofyl, obsahuje spirulínu, chlorellu, zelený jačmeň a moringu 450 mg v BIO kvalite v jednej vegánskej kapsule.
Pre ešte väčšiu podporu energie Vám ponúkame výhodné balenie Detox & Energie, ktoré okrem Zeleného Mixu obsahuje ďalší doplnok stravy -> Horčík chelát (bisglycinát) s aktívnou formou vitamínu B6 vo forme pyridoxal-5-fosfát pre ešte lepší účinok.

Spirulina je sladkovodná riasa, prírodný antioxidant a prispieva k:

  • obranyschopnosti organizmu
  • kontrole telesnej hmotnosti
  • normálnej hladine cukru v krvi

Chlorella prispieva k:

  • podpore imunitného systému
  • normálnej funkcii črevného traktu, mikrobiálnej rovnováhe, prečistenie
  • normálnej činnosti srdca a ciev
  • normálnej funkcii pečene a trávenia

Zelený jačmeň, prírodný antioxidant, prispieva k:

  • celkovému povzbudeniu organizmu vďaka obsahu vitamínov a minerálnych doplnkov z prírodného zdroja
  • normálnej funkcii pečene a žlčníka

Moringa prispieva k:

  • normálnej hladine glukózy v krvi

Nezabúdajte na prevenciu a starostlivosť o svoje telo, investujte do svojho zdravia s MyBears®!

Odporúčané produkty2