Cholín: Zabúdaná živina dôležitá nielen pre zdravie mozgu

Čo je cholín?
Cholín je esenciálna živina, čo znamená, že telo si ju nevytvara samo v dostatečnom množstve. Aj napriek tomu, že menšie množstvo môže byť tvorené v pečeni, obvykle to nestačí na pokrytie všetkej potreby cholínu v organizme.
Cholín funguje ako prekurzor pri tvorbe neurotransmiteru acetylcholínu, ktorý je kľúčový pre prenos nervových signálov medzi nervovými bunkami v mozgu. Dostatočné hladiny cholínu môžu mať pozitívny vplyv predovšetkým v oblastiach kognitívny
ch funkcií spojených s učením, pamäťou a pozornosťou.
Cholín má dôležitú úlohu nielen v nervovom systéme a kognitívnych funkciách, ale tiež prispieva k normálnemu metabolizmu lipidov a udržaniu normálnej funkcie pečene. Nachádza sa vo všetkých tkanivách, je nepostrádateľnou súčasťou fosfolipidov bunkových membrán a zúčastňuje sa na mnohých metabolických pochodoch.

V akých potravinách se nachádza cholín?
Na cholín bohaté potraviny sú: hovädzia pečeň, kuracia pečeň, vajcia, pšeničné klíčky, slanina, sušené sójové bôby, bravčové mäso.
Cholín sa vyskytuje vo veľkom množstve potravín, ale väčšina z nich je tiež veľmi bohatých na tuk a cholesterol (napr. vajcia, slanina alebo červené mäso). Mnohým ľuďom sa odporúča znížiť príjem tukov, v dôsledku toho môže dôjsť aj k nedostatočnému príjmu cholínu. Taktiež vegetariáni a vegáni môžu byť viac ohrození nedostatkom cholínu, pretože sa nachádza hlavne v živočíšnych produktoch.
Odporúčaná denná dávka cholínu nie je stanovená, napriek tomu je dôležité udržiavať jeho dostatočnú hladinu v organizmu a zabrániť tak jeho nedostatku. Je považovaný za bezpečnú živinu a iba výnimočne môže mať negatívne vedľajšie účinky.

Ako spoznať nedostatok cholínu?
Varovné príznaky nedostatku cholínu môžu byť problémy s pamäťou, sústredením, zhoršenie svalovej koordinácie, bolesti hlavy, zmeny nálad, únava.
Už tiež vieme, že je cholín dôležitý pre metabolizmus tukov v pečeni, dlhodobý nedostatok cholínu teda môže spôsobiť zvýšené hromadenie tukov v pečeni a prispieť k ochoreniu pečene.

Náš doplnok stravy s obsahom cholínu
Gumové medvedíky na energiu & sústredenie s príchuťou maliny obsahujú cholín, zelený čaj, ženšen, L-karnitín, L-tyrosín, železo, zinok a vitamíny B1, B5, B6, B7, a B12. Táto synergická kombinácia Vám môže pomôcť optimálne zvládnuť každodenné pracovné či študijné výkony.

Tiež sme si pre Vás pripravili výhodný balíček Úspešné učenie & mentálny výkon pri náročnom povolaní, ktorý obsahuje navyše doplnok stravy Silná pamäť s ginkgo bilobou, vitamínem C a zinkom a doplnok stravy Pohodička & Relax s medovkou, harmančekom, vitamínom B6 a vitamínom E, Vám umožní lepšie relaxovať a psychicky sa uvoľniť po náročnom dni.

Záver
Cholínu se nevenuje toľko pozornosti ako iným živinám, vitamínom či minerálom, je však tiež veľmi dôležitý pre zachovanie zdravia. Neopomínajte ho a Vaše telo Vám poďakuje.

Nezabúdajte na prevenciu a starostlivosť o svoje telo, investujte do svojho zdravia s MyBears®!

Odporúčané produkty4