Vitamín D: Preslnená cesta k zdraviu

Co je vitamín D?
Vitamín D patrí spoločne s vitamínmi A, E, K do vitamínov rozpustných v tukoch. Na základe najnovších poznatkov sa však radí aj medzi hormóny. Vyskytuje sa v 2 formách: vitamín D2 (ergokalciferol) – rastlinného pôvodu a vitamín D3 (cholekalciferol) – živočíšneho pôvodu.

Vitamín D3
Prispieva k:

  • normálnej hladine vápnika v krvi
  • udržanie normálneho stavu kostí, zubov a svalov
  • normálnej funkcii imunitného systému

Zdroje vitamínu D: Kde ho získame?
Pokožka človeka má schopnosť systetizovať – vytvárať vitamín D vďaka slnečnému žiareniu, konkrétne UVB lúčom, ktoré na ňu pôsobia. Tvorba vitamínu D v pokožke je kľúčový proces na udržanie optimálnych hladín vitamínu D v tele a má zásadný vplyv na zdravie kostí, imunitného systému a celkového zdravotného stavu. V závislosti od zemepisnej šírky, v ktorej žijeme, môžeme mať problémy s nedostatkom vitamínu D. U nás je tento problém častý, najmä v zimných mesiacoch, keď je slnečného svitu málo. Môžeme si tiež uviesť niekoľko potravín, ktoré sú dobrým zdrojom tohto vitamínu – tučné ryby (losos, sleď, makrela). Ďalej olej z tresčej pečene (rybí tuk), vaječný žľtok atď. Veľa ľudí ale tieto potraviny konzumuje málo, preto náš jedálniček nebýva veľmi bohatý na vitamín D, z toho dôvodu môžeme trpieť nedostatkom tohto dôležitého vitamínu.

Odporúčaná denná dávka vitamínu D
Podľa legislatívy je odporúčaná denná dávka 5 mikrogramov pre dospelého (200 IU). Kvôli častým nízkym hladinám vitamínu D v krvi Vám však lekár môže odporučiť užívať väčšie množstvo vitamínu D.

Nedostatok vitamínu D
Medzi časté prejavy nedostatku vitamínu D patrí únava, nedostatok energie, vyčerpanie, bolesti kostí a chrbta, depresia, zlé hojenie rán, svalová slabosť, oslabená imunita, zvýšená chorobnosť, zvýšené riziko osteoporózy atď. U malých detí môže dojsť pri nedostatku vitamínu D k rozvoju krivice.

Doplňovánie vitamínu D
Pokiaľ uvažujete o suplementácii vitamínu D, odporúčame Vám si nechať zmerať z krvi hladiny vitamínu D a na základe výsledkov sa poradiť s lekárom o doplňovaní prostredníctvom doplnkov stravy alebo registrovaných liekov.

Náš e-shop ponúka doplnok stravy Vitamín D3 (cholekalciferol) 2000 IU vo forme vegánskych kapsúl pre dospelých. Ponúkáme Vám tiež výhodný Balíček Imunita (vegánske kapsule), kde zakúpite, okrem Vitamínu D3, aj Horčík + B6, Zinok a Omega 3 mastné kyseliny. Alebo Balíček Imunita (vegánské kapsule & gumové medvedíky), v ktorom sa nachádzajú, okrem Vitamínu D3, tiež Horčík + B6, Omega 3 mastné kyseliny a gumové medvedíky Silná Imunita. Ďalším výhodným balíčkom je Baliček Vitalita obsahujúci Vitamín D3, Horčík + B6 a Omega 3 mastné kyseliny. Veľmi žiadaný je tiež Balíček Harmónia, ktorý obsahuje Vitamín D3 a Horčík + B6.

Záver
Nepodceňujte význam vitamínu D na naše zdravie. Odporúčame Vám tráviť na slnku aspoň 15 až 30 minút denne, s ohľadom na svoj fototyp, aby ste sa vyvarovali prílišnému vystaveniu slnku a riziku spálenia. Je dôležité slniť sa "zdravo", čo zahŕňa voľbu vhodného času počas dňa, aby sa minimalizovalo riziko prehriatia a spálenia. Odporúčame tiež vyhnúť sa dlhodobej expozícii na slnku. Pokiaľ vonku musíte tráviť dlhú dobu, používajte opaľovacie krémy a ďalšie pomôcky – slnečné okuliare, klobúk apod. Tiež dostatočne pite. Pokiaľ nemáte možnosť tráviť dostatočný čas na slnku, nechajte si zistiť hladinu vitamínu D v krvi a na základe výsledkov sa poraďte so svojim lekárom o vhodnom doplňovaní.

Nezabúdajte na prevenciu a starostlivosť o svoje telo, investujte do svojho zdravia s MyBears®!

Odporúčané produkty5